Online İhale Logo Online İhale Facebook   Online İhale Twitter

Online İhale;

Konusu: Sağlık sektörü için online ihale sistemi olarak; ilaç, medikal sarf malzeme ve tıbbi cihaz alım / satımında sisteme üye olan alıcı ve satıcıları bir araya getirerek en uygun ihale ortamını sağlıyoruz...

Hedefi: Satıcı şirketlerin tekliflerinin değerlendirmesini optimum şekilde yapmak ve en uygun teklifi veren tedarikçileri adil ve şeffaf olarak belirlemektir. Mal veya hizmet satmak isteyen satıcı şirketler tekliflerini elektronik ortamda sunarlar ve eğer alıcı uygun görürse, tekliflerini sürekli olarak revize edebilecekleri "online" bir rekabete girerler. Bu sistem sayesinde kötü niyetli insanların müdahaleleri engellenir, kaynakların etkili, verimli ve ekonomik kullanılmasını sağlanır; işgücü, zaman, telefon, fax, kırtasiye, pazarlama ve ulaşım masraflarından tasarruf edilerek piyasa rayiç bedelinden daha yüksek fiyatlı yada daha yüksek maliyetli alımlar engellenmiş olur.

İşleyişi: Alıcı ve satıcı firmalar ortak bir veri tabanında tanımlanacak, alıcı firmalar web ortamında almak istedikleri ürünleri içeren bilgileri Online İhale sistemine gönderecek. Sistem; alınacak ürünlerin sektörüne göre o sektördeki kayıtlı olan firmalara e-mail yolu ile erişim sağlayacak, firmalarda kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifrelerle programa girerek online olarak ihaleye katılacaklar ve teklif verebilecekler. İhaleye verilen fiyatlarla ya da yapılan indirimler ile fiyat düşürerek ve de kendilerinin kaçıncı sırada olduklarını görerek sistemi çalıştıracaktır. İhalenin son tarih ve saatinden sonra sistem otomatik olarak ihaleyi sonlandıracaktır. İhale sonuçları alıcı ve satıcı firma yönetimlerine raporlanacaktır. Alıcı firmalar raporlara göre kendi alımlarını şekillendireceklerdir. İhale kurallarına uymayan firmalar ihaleye dahil edilmeyecek ya da kurallara uymadıklarına dair işaretleneceklerdir. Alıcı firma; ihaleye alınacak ürünler listesini gönderirken; ürünün varsa kodu, adı, miktarı, açıklaması ya da şartnamesi, varsa resmi, teslim yeri, nakliye ve nakliye sigortasının kime ait olduğu, ödemenin nasıl yapılacağı bilgisini belirtecektir.

Online İhale Sisteminin Başarılı Olabilmesi İçin Uyulması Gereken Kurallar;

1-Online İhale Sistemi Dışında Hiçbir Yerden Hiç Bir Şekilde Fiyat Teklifi Toplanmamalı.

2-Online İhale Sisteminden En Uygun Teklifi Veren Firmadan Alım Yapılmalı.

3-Alınmayacak Ürünler İçin İhale Düzenlenmemeli.

4-120 Günden Daha Uzun Vadeli Alım İhaleleri Düzenlenmemeli. (Vade uzadıkça fiyatlar artar ve ihaleye katılan firma sayısı azalır, sağlık sektöründe ortalama vade 90-120 gündür)

5-Alınan Ürünlerin Ödemeleri İhale Şartlarına Uygun Bir Şekilde ve Zamanında Yapılmalı.

6-Mümkün Olduğu Kadar Toplu Alım Yapılmalı.

7-Alımlarda Piyasada Tercih Edilen Ödeme Araçları Kullanılmalı. (Çoğu Satıcı Firma Açık Hesap ve Senet İle Çalışmayı Benimsememektedir.  Nakit, Kredi Kartı veya Çek Tercih Edilmelidir).

8-Çok İyi Alımlar Yapabilen Hastaneler Dışındaki Diğer Hastaneler İçin; Yukarıdaki Kurallara Uyulur İse % 10 ile   % 40 Arasında İndirimli Ürün Alımları Yapılabilir ve Satınalma Birimi Çalışanlarına Boş Zaman Kazandırılmış Olunur.

Online İhale Sisteminin Kontrolü;

Satınalınan ürünün onaylı istek/sipariş formu, Online İhale programından alınan ihale dökümanı, depo kabul formu, fatura ile birllikte muhasebeye yada denetim birimine teslim edilir. Faturadaki fiyat önce ihaledeki en uygun fiyat mı değil mi kontrolü yapılır, ihalede en uygun fiyat ise en son bu ürün hangi fiyattan alınmış kontrol edilir, ayrıca http://www.onlineihale.com.tr/tekliffiyat.aspx linkinden başka hastaneler bu ürünü hangi fiyata almış kontrol edilir. En son uygun alım olup olmadığı kararı verilir. İhaleye katılmayan bir firmadan alım yapılmış ise açıklama istenir. (İhaleye katılmayan bir firmadan alım yapmak şaibeye açıktır.)

Online İhale / Online Fiyat Toplama Programının Bilgisayarınızda Sağlıklı Çalışabilmesi İçin Şunlara Dikkat Ediniz.

1-Windows Xp Sp3, 7, 8 Pro İşletim Sistemi (Servis Paketleri ve Güncelleştirmeleri Yüklenmiş Olmalıdır).

2-3 GB Ram.

3-En Az I3 İşlemci.

4-En Az 1 Gb Boş Sabit Disk Alanı.

5-En Düşük 1024*768 Çözünürlük ve En Az 256  Renk Desteği Olan Monitör.

6-En Az 100 MBit Ethernet Bağlantısı.

7-En Az 8 Mbit'e Kadar İndirme Hızı Olan İnternet Bağlantısı.

8-Güncel Antivirüs Programı (Antivirüs Programı Uyarı Verir İse Programa İzin Verilmelidir. (Allow) ).

9-Programın Yüklü Olduğu ve Programı Kullanan Bilgisayarlar'da İnternet ve Port Kısıtlaması Var İse 212.156.80.138 ip'sine, www.onlineihale.com.tr, www.elektronikihale.com.tr, www.ufukbilisim.com Alan Adlarına Güvenlik Duvarından İzin Verilmeli ve 443 Port'u İçerden Dışarıya, Dışarıdan İçeriye Açık Olmalı, kullanıcının onlineihale klasörüne yazma yetkisi olmalıdır.

10-Programın Yüklü Olduğu Bilgisayar ya da Server'ın Adı Değiştirilmemelidir.

Not: Wireless Network Bağlantısı Olan ve İnternet Bağlantı Hızı Düşük Olan İş Yerlerinde Program Yavaş Çalışabilir.


Ufuk Bilgi İşlem İnternet Hizmetleri Elektronik İhale San. Tic. Ltd. Şti.

Sahabiye Mah. Mete Cad. Rüzgar Apt. No:46
Kocasinan - KAYSERİ
Tel - Faks : 0352 231 33 60
Copyright © 2013 - Ufuk Bilgi İşlem